כאשר אנו עומדים בפני אחד המהלכים הגדולים שרובינו נעשה במהלך חיינו – קנית עסק קיים, או כניסה לשותפות בו מתעוררת תמיד אותה השאלה: כמה שווה העסק המוצע למכירה? כיצד נבצע הערכת שווי העסק?

ישנן כמה אפשרויות העומדות בפנינו בבואינו לברר את שווי הנכס:

1. מחירון עסקים דומים בענף באינטרנט – הדרך הנוחה והמהירה ביותר בכדי לקבל אינדיקציה ראשונית לגבי שווי העסק המוצע לנו. יש לרכז את כל הפרמטרים הנדרשים בצורה המדוייקת ביותר על מנת לקבל הערכה איכותית. כמובן שההערכה העצמית לא יכולה להחליף יעוץ מקצועי של רואה חשבון מוסמך.

2. הפרמטרים החשובים הם מיקומו של העסק רכוז נתונים היסטוריים על מכירות ופיזור הלקוחות ויציבותן מבחינה סטיסטית וכמובן רווחיות העסק בשלוש השנים האחרונות לפחות. כל הנתונים חייבים להיות מבוססים על דוחות שנערכו על ידי רואה החשבון של העסק.

3. רואה חשבון הוא בעל מקצוע שהתמחותו העיקרית היא הערכת שווי נכסים. מרואה חשבון נדרשת השכלה אקדמאית, מעבר של מבחנים לא פשוטים של מועצת רואי חשבון שבמשרד המשפטים והתמחות ארוכה במקצועו אך בעיקר נסיון שוטף בנתוח ובהכרת עסקים מקרוב בפעילותם בזמן אמת.  אמנם הדבר כרוך בהשקעה כספית, אך קבלת הערכת מחיר לעסק מרואה חשבון איכותי, עשויה להתברר כהשקעה הטובה ביותר שלקחתם בחיים ולמנוע מהלכים שגויים.

בסופו של דבר חשוב להבין שאף אחד לא יכול באמת לקבוע שווי מדויק של עסק. היחיד שקובע את שווי העסק הוא "השוק" ומחיר השוק של עסק נקבע בהסכמה מרצון בין מוכר לקונה.

    בהצלחה בהערכת שווי העסק .

לפרטים נוספים התקשרו היום

משרד רואה חשבון בחיפה דב רוזנברג טלפון: 04-8255976